Zajímavosti

Tapety a barvy mění místnosti

Při vstupu do místnosti padne náš zrak nejdříve na podlahu – zkoušíme její stabilitu a schůdnost. Pak se rozhlédneme a zachytíme okolí, sbíráme informace, hledáme zrakový kontakt. Naposledy se do našeho zorného pole dostane strop. Na tento vizuální průběh našeho prostorového zážitku má vliv ztvárnění interiéru.

Tmavší podlaha, světlé stěny vytvářejí prostornou a velkorysou místnost. Pokud jsou podlaha i stěny tmavší než strop, získává prostor opticky výšku. Tmavý strop dává místnosti ochranný krov, vysoké místnosti vypadají nižší.
Pokud se barevný tón stropu vynoří ještě na jiných prvcích (např.nábytku), vznikne rovnováha a strop působí méně odděleně.

Velké vzory v tmavých tónech zmenšují plochy stěn a posunují proporce. Malé vzory ve světlých barvách místnost opticky rozšiřují.

Pokud se jedna stěna vytapetuje výrazně barevně nebo nápadným vzorem, bude ji návštěvník pozorovat přednostně. Dominantní stěna se opticky tlačí do místnosti.

Svislé pruhy místnost zužují, přidávají výšku. Vodorovné pruhy rozšiřují a snižují. Decentní vodorovné zdůraznění ve spodní třetině plochy přidává klid a šíři.

Tapety jsou dekorativním prvkem, který významně mění místnosti a vytváří styl. Jejich podstatou je vzor. Geometricky uspořádané ornamenty působí stabilizujícím dojmem, neklidné motivy jsou živé, neuspořádané struktury vytvářejí přirozenou atmosféru. Vhodně zvolená barva vyvolává v místnosti náladu, jakou jsme si přáli. Když se vzor a barva vzájemně doplňují, vzniká přesvědčivé řešení.

Jako zdařilý je návrh interiéru pociťován tehdy, je-li kompozice harmonická a prvky dekorace odpovídají osobnímu stylu bydlení. Kompozicí se rozumí dokonalé vyvážení prvků a jejich vzájemný vztah. Cílem je dosáhnout rovnováhy mezi pořádkem, harmonií a napětím.

S oblibou jsou využívána jednoduchá pravidla navrhování barev:
Barevnost tón v tónu - zesvětlením bílou, nebo ztmavením černou se doplňují barvy jednoho barevného tónu. Tón v tónu je jednoduchý, srozumitelný, skrývá však nebezpečí, neboť příliš podobnosti vytváří rychle i nudu.
Komplementární kontrast - protikladné barvy ( červená – zelená, oranžová – modrá, žlutá – fialová) působí napínavě, energicky a jsou zajímavé.
Monochromatické barevné ztvárnění – kombinuje se pouze jedna barva s nebarvou, tedy černou, šedou, bílou. Barva vytváří na neutrálním poli akcent.
Kombinace sousedních barev – barev s největší podobností vytváří živý barevný tón, vizuální napětí.


Druhy tapet

Evropská norma pro tapety DIN EN 235 rozlišuje 2 hlavní skupiny „obložení stěn v rolích“ :

1. Hotové tapety, které dělíme podle materiálu do 8 skupin:

papírové tapety – jsou vyrobeny z potištěného, raženého či mačkaného papíru. Mohou být vzorované, hladké i ražené. Papírové tapety je třeba před aplikací na zeď potřít lepidlem a nechat provlhnout. Kvalita papírové tapety se hodnotí podle hmotnosti její suroviny:
- lehké papírové tapety ( méně než 110g/m2)
- středně těžké papírové tapety (110-140g/m2)
- těžké papírové tapety (více než 140g/m2)
vinylové tapety s papírovým nosičem, vinylové tapety bez papírového nosiče Vinylové tapety se také musí nechat provlhnout, ale jsou pevnější, odolnější a omyvatelné.
vliesové tapety („flísové“) - pro výrobu tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál tvořený z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Materiál se vyznačuje rozměrovou stabilitou a vysokou propustností vzduchu a vodní páry.
Moderní vliesové tapety jsou v současnosti nejvíce žádané. Jejich výhodou je snadná instalace na zeď – lepidlo se nanáší v tenké vrstvě pouze na stěnu, tapety se snadno přichytí a nevyžadují čas na provlhčení. Jsou pevné, odolné vůči poškození, dají se omývat a snadno sundat.
textilní tapety – patří k nejstarším druhům nástěnné dekorace. Jsou tvořeny spojením systému nití na papírovém nebo vliesovém nosiči.
velurové tapety – se používají v památkových a stylových prostorech. Jejich náročná výroba se od 17.století téměř nezměnila.
tapety s kovovým efektem – jsou z tenké hliníkové folie nakašírované na těžkém nosném papíru nebo vliesu. Měděný, zlatý nebo jiný kovový efekt tvoří lazurovaný barevný povlak. Kvůli náročné řemeslné technice, mají vysokou cenu.Kovové efekty však mohou být vyrobeny i pomocí interferenčních pigmentů. Jejich použití rozšiřuje tiskařské možnosti a je dostupnou alternativou.
tapety z přírodních materiálů – jejich povrch tvoří rostlé, upravené a dodatečně zpracované přírodní materiály – tráva, listy, korek. Byly oblíbené v osmdesátých letech.
Samostatným druhem tapet jsou fototapety a obrazové tapety. Stěnu zaplňují motivy znázorněné fotograficky nebo barvou.

2. Přetíratelné tapety:

Tapety, které se dodatečně upravují, mohou být zhotoveny z různých materiálů – papíru, skelného vlákna, textilu, plastů. Jsou to vlastně polotovary, které se dokončují nátěrem. Raufaser tapety do určité míry vyrovnají nerovnosti Vaší stěny. Jejich struktura je podobná štukové omítce. Jsou prodyšné, hodí se na zeď i sádrokarton.